Synapsiak jest zaprojektowany w niezwykle przyjaznej dla dziecka formie. Jego kształt inspiruje do wielogodzinnych zabaw oraz rozwija wyobraźnię. Jego kolory stymulują układ wzrokowy, faktury – dotyk, koncentrują uwagę dziecka. Faktura materiałów, z których uszyta jest zabawka, zapewnia zróżnicowane wrażenia dotykowe.

Metoda zabawy:

  • Piłka przestrzenna – giętkie i długie ramiona zabawki zakończone magnesami, pozwalają stworzyć z niej piłkę przestrzenną. Zabawa taką piłką wpływa na rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej, motoryki dużej, praksji. Przygotowuje do podjęcia zabawy klasyczną piłką, która przez swój opływowy kształt jest dla dziecka początkowo trudniejsza do łapania i rzucania.
  • „ Łowienie" – czyli podnoszenie z ziemi przedmiotów metalowych. We wszystkie kończyny zabawki wmontowane są magnesy. Można więc wykorzystać ją jako „podnośnik" do zbierania z podłogi metalowych przedmiotów. Dzięki takiej zabawie dziecko rozwija umiejętność planowania motorycznego (planowanie ruchu i jego wykonywanie), ćwiczy także koordynację wzrokowo-ruchową, motorykę dużą.
  • Budowanie zwierząt – dzięki temu, że zabawka ma uniwersalny kształt i długie, miękkie ramiona, można z niej tworzyć przeróżne kształty np. zwierzęta. Zabawa symboliczna oraz zabawa w role rozwija przede wszystkim wyobraźnię, myślenie przedoperacyjne i operacyjne. To także doskonały sposób na rozwój koordynacji wzrokowo – ruchowej, motoryki małej i dużej – wiązanie supłów czy łączenie ramion.
  • Kolory i faktury – Synapsiak, oprócz tego, że wpływa na sprawność motoryczną całego ciała, działa również na zmysły: wzroku i dotyku. Wykorzystanie materiałów o różnych wzorach i kolorach stymuluje wzrok, natomiast różne faktury materiałów stymulują układ dotykowy dziecka.
  • „Pluszak" – Synapsiak spełnia także rolę „pluszaka", do którego można po prostu się przytulić. Jest miękki, ma długie ramiona, które otulą dziecko i jest przyjemny w dotyku. Dzięki umieszczonym w nim magnesom, zabawka może być zaczepiona np. do ramy wózka, co utrudnia jej potencjalne zagubienie czy ubrudzenie.

Opis przykładowej zabawy:

Rozsyp na podłodze metalowe przedmioty o różnych wielkościach i różnym ciężarze. Pozwól dziecku złapać Synapsiaka za dowolną nogę. Pozostałe kończyny będą działały jak „wędka", ponieważ w każdej kończynie maskotki znajduje się magnes. Poproś, aby po każdym „złapaniu" przedmiotu dziecko podniosło Synapsiaka, odczepiło złapany przedmiot i podało go Tobie. Dzięki tej zabawie dziecko uczy się podnosić przedmioty znajdujące się na podłodze przy pomocy innego narzędzia, ćwiczy koordynację wzrokowo – ruchową, praksję oraz koncentrację.

Zabawka powstała w Pracowni Rzeczy Różnych SYNAPSIS. Zaprojektowali go pracownicy – dorosłe osoby z autyzmem, przy wsparciu instruktorów i terapeutów. Jest to ich wizja oraz ich pomysł. Ponadto wszystkie elementy zostały wykonane przez pracowników z autyzmem.
Synapsiaka można zakupić po przez sklep internetowy PRACOWNI RZECZY RÓŻNYCH SYNAPSIS.

Back to Top